מדריך לנימוסים והליכות בגרמניה

לרגל המונדיאל המתקרב החליט השבועון דר שפיגל לפרסם "מדריך השרדות תרבותי לתייר בגרמניה". השפיגל, במהדורת האינטרנט האנגלית שלו, ביקש מקוראיו ברחבי אירופה לשלוח לפורום קוראים כותבים רשמים מכל מיני מפגשים "מוזרים" שהיו להם עם התרבות הגרמנית, ועם דרכי ההתנהגות של הגרמנים. על כל התרשמות כזו טרח השפיגל לנסות ולהסביר לתייר את פער התרבויות , מדוע הגרמנים מתנהגים כפי שהם מתנהגים ומה פשר ההתנהגות. חלק מה"קיטורים" של התיירים בגרמניה משעשעשים למדי.
הנה תקציר של מה שקראתי בשפיגל.על כל שאלה נתן עורך הפורום בשפיגל תשובה משלו:

למה הולכי רגל בגרמניה מחכים שהרמזור יתחלף לירוק גם בשלוש לפנות בוקר?
תשובה: ראיתי הרבה גרמנים שלא מחכים, ומה שבטוח הוא שהם לא היו תיירים. אבל הם עומדים ומחכים שהאור יתחלף כי כך הם חונכו.

למה החנויות סגורות בימי ראשון?
כי זה יום ראשון, נכון? וחוץ מזה לא כל החנויות סגורות.

האם הבירה הגרמנית היא באמת בירה איכותית או שזו אגדה?
זו אמת לאמיתה. אם אתה אוהב בירה אמיתית, גרמניה היא המדינה בשבילך. אל תנסה לבקש בירה מאלט או בירת מילר קלה מהברמן בפינה. בכלל תרבות הבירה הגרמנית נראית לי משהו מבורך. אם אתה יכול לשתות בירה בפאב, במסעדה או ברחוב, ולהכנס עם כוס הבירה גם לרכבת, בלי שמישהו יעיר לך על כך, נראה לי משהו מאוד תרבותי. בגרמניה בטיול שנתי של בני 14 נוהגים גם לבקר במבשבלות בירה ולטעום. ישנם פאבים בגרמניה שבהם המלצר ממלא לך את הכוס בבירה ברגע שהיא מתרוקנת. עליך לומר לו להפסיק אם אתה לא רוצה יותר בירה.

למה בבתי השימוש בגרמניה יש מדפים?
האמת היא שמעולם לא ראיתי מדפים כאלה אבל במקומות שישנם מדפים, הם שם כי פשוט צריכים אותם, כמו בכל מקום אחר בעולם.

למה אנחנו צריכים לארוז בעצמנו את המוצרים בסופרמרקט, כשאנו מגיעים לקופה?
מדוע לא. מה אתם רוזנים או אצילים? הבעייה היא בעיקר עם אמריקאים שרגילים שמישהו ישרת אותם.

למה יש כל כך הרבה כלבים ברחובות גרמניה ודוע רואים כל כך הרבה גרמנים וגרמניות חשופים בחופים?

לא שמתי לב שבערי גרמניה יש יותר כלבים מאשר בברוקלין או בדוונר. לגבי האנשים העירומים בחופים. הגרמנים הם פחות צבועים מאחרים מה שלא עושת אותם פחות צנועים.

האם הגרמנים גסים או אנטיפטים?
יכולים להיות, כתגובה להתנהגות מרושעת. אבל יש משהו בתרבות הגרמנית שהוא שונה לחלוטין מהתרבות האנגלית למשל. הגרמנים יחששו לומר תשובה לא נכונה כדי לא להטעות אותך בעוד שהאנגלים יחנטרשו כל תשובה שעולה להם בראש, גם אם אין להם שמץ של מושג, רק כדי שלא יצטיירו כטפשים שלא יודעים את התשובה.

למה יש בגרמניה כל כך הרבה חנויות מין?

לדעתי אין מספיק….סתם. יש אומנם בגרמניה יותר חנויות סקס מאשר באנגליה אבל הן פחות בולטות לעין מאשר באנגליה.

האם הגרמנים אנטי-אמריקאים?
הייתי בבאר במינכן בשעה שחייל אמריקאי בחופשה, לאחר כמה בירות טובות, שאל בקול רם מדוע האירופאים נוטשים את בת בריתם ארצות הברית בעירק. הוא היה שתוי ושאל את שאלותיו בצעקות רמות. זשני צעירים גרמנים מקומיים ממינכן הכו אותו באגרופים. האם זה מעיד על הכלל?
לומר לך את האמת. רבים מהתרמיאלים שמטיילים בגרמניה עם חיילים אמריקאים בחופשה. לרוב הם מתנהגים בגסות. גרמנים בהחלט יכולים שלא להיות אנטי אמריקאים, באופן אישי אני תוהה מדוע לא בעצם, אבל הם בוודאי שלא חרשים וטפשים כדי שלא לענות. בכלל בגרמניה כיום יש חוסר פטריוטיזם וחוסר לאומנות מבורך ומרענן. לעומת זאת יש מודעות פוליטית גבוהה וחוש ביקורת שיכול כמובן להתפרש לעיתים כאנטי.

האם מותר לעשן במסעדות בגרמניה?
מותר כל עוד אין עוד מישהו נוסף אתך בשולחן, כל עוד יש מאפרות על השולחן וכל עוד אתה יושב באזור המותר לעישון. אבל בכל מקרה כדאי שתזכור. אם אתה מעשן באחד מאזורי צפון גרמניה אל תדליק את הסיגריה באמצעות נר, הדולק על השולחן במסעדה, כיוון שעל פי האמונה בצפון גרמניה מי שמדליק סיגריה באמצעות נר משום שעל פי האמונות התפלות בצפון גרמניה מי שעושה כך גורם לטביעתו של מלח. מקור האמונה הוא אמיתי. מספרים שבמאות הקודמות מלחים שלא יולו לצאת אל הים בגלל מזג האויר ישבו בפאבים ונמנעו מלהדליק מקטרת או סיגריה באמצעוחת נר, בגלל אמונה תפלה.

האם הגרמנים חסרי הומור? מדוע בפסטיבלים שלהם תמיד השולחנות מסודרים בצורת חיות?
הגרמנים לוקחים כל דבר ברצינות. גם את ההומור. מה יותר נחמד מלראות גרמנים מרובעים בחליפות ובע ניבות לובשים כובעי ליצן באחד הקרנבלים שלהם? וחוץ מזה הגרמנים מסדרים את השולחנות בצורת חית או T לא בגלל שהם חסרי חוש הומור אלא בגלל שכגרמנים הם צריכים שהכל יהיה מסודר לפני שהם מתחילים להנות ממנו.

האם פאב או במסעדה מותר להצטרף לשולחן שכבר יושבים בו?
זה מותר במקומות עמממיים, אבל עליך לבקש קודם רשות. לשבת ביחד עם גרמני אל אותו שולחן יכול להיות רעיון נחמד לקירוב לבבות אבל קח בחשבון אפשרות שפשוט תתעלמו האחד מן השני.

למה בגרמניה כל משקה מגישים בטמפרטורת החדר?
משקאות כמו מיצים, מיים או אפילו בירה מגישים בטמפרטורת החדר בגרמניה. תאמין לי, זה הרבה יותר טוב! מי צריך את כל הקרח שנותנים באמריקה!

האם חובה לתת טיפ?
אין חובה וגם אין צורך. עדיף לעגל את החשבון כלפי מעלה אבל להשאיר טיפ הגון עם עשיתם או השארתם הרבה בלגאן אחריכם.

האם במסעדות אפשר לבקש לחלק את החשבון בין כל הסועדים ולא לתת חשבון אחד לכולם?
בהחלט אפשרי אם תבקשו יפה.

האם הגרמנים יודעים אנגלית? האם הם יעלבו אם לא יפנו אליהם בגרמנית?
הגרמנים יודעים אנגלית, ביחוד הצעירים שבהם. הם גם נהנים לשפשף את האנגלית שלהם. הם לא ירגישו נעלבים אם לא תפנה אליהם בגרמנית תחילה.

האם נהוג לעזור למארחים בבית גרמני?
בשום אופן לא. בתרבות הגרמנית אורח לא צריך לעשות כלום. זה תפקידו של המארח. אפילו אם הוא יקום עשר פעמים בזמן הארוחה להביא לך דבר מה. בזמן שתית הקפה אתה תדרש לטעום מכל אחת מהעוגות המוגשות. משום כך ארוח בבתי גרמנים כרוך בעלייה במשקל.

האם זה בסדר לאכול ביידים, ולשים את הסכין והמזלג בצד?
בגרמניה בשום פנים ואופן! זה נחשב לחוסר תרבות. גרמני תמיד ישתמש בסכין ובמזלג וידיהם תמיד יהיו מונחות גלויות לעין על השולחן. בגרמניה מאוד מקובל לומר בתאבון לפני שמתחילים לאכול. גוטן אפטייט.

האם מותר לשתות בירה מייד עם הגשתה לשולחן?
הגרמנים נוהגים להמתין עד שכולם יקבלו את הבירה בניגוד לאמריקאים למשל, שמתחילים לשתות ברגע שהראשון קיבל את הבירה, ולא מחכה לאחרים. אצל הגרמנים זה נתפס כחוסר נימוס.
tschüss!

המגזין
עוד באתר

דילוג לתוכן