המדריך להרכבת ספידומטר דיגיטלי על אופנוע

טופיק/טריילטק:

זהו ספידומטר עם צג יותר גדול מספידומטר לאופניים סטנדרטי, שפועל על סוללה של מחשבונים (אורך חיי סוללה – שנה אחת בערך, 20 ₪ אצל כל שען). קריאת המהירות מבוצעת ע"י חיישן שמחובר למזלג , או לזרוע האחורית או לקליפרים. מולו/ מקביל אליו מחברים מגנט יעודי על אחד השפיצים. המגנט הוא שנותן את הקריאה לחיישן שמורכב על הקליפר).
אין קשר לשום מערכת באופנוע.

בספידומטר יש את הפונקציות:

מד מהירות, מרחק מצטבר, זמן רכיבה נטו או כולל/מצטבר, מהירות מקסימלית, ממוצעת, התראה לטיפולים – לפי ק"מ מצטבר, שעון, תאורת לילה (5 שניות לאחר לחיצה)…זו גירסה במקור לאופניים. נגד מים. מהירות מקסימלית עד 199 קמ"ש או מיי"ש.

קיימות 2 גרסאות:
1. גרסה לאופנועים עם שפיצים/שיחים(זאת אומרת, בדרך לאופנועי שטח או דו"שים, למרות שניתן עם מעט תושייה להרכיב הכל! רק צריך זוג ידיים ימניות וכושר אילתור.. למי שאין שפיצים, אלא ג´אנט יצוק תהיה בעיה להרכיב את המגנט).

2.גרסה זולה יותר –הינה גרסת האופניים – ופה, כאמור, זה תלוי רק בתושיית ההרכבה שלכם, כי המגנט וסנסור מתאימים לג´אנטים של אופניים. יש לבצע התאמה של המגנט, או לרכוש באתרים מגנט ספציפי לאופנועים לחוד. ישנם מגנטים שמולבשים דרך החורים של הדיסק!

יש להזין לספידומטר את קוטר הגלגל כנתון בסיסי, ואז המחשבון/ספידומטר מכוייל בדיוק לאופנוע שלך. ישנה אופצייה למעשה להזין 2 קטרים שונים, עבור 2 אופנועים שונים, אך כמובן נדרש לרכוש עוד תושבת לאופנוע הנוסף (ז"א עוד קצת כסף, אבל זה בטח שולי למי שיש מספיק כסף ל2 דו"ג…).

המחשבון פריק- לכן יש אופצייה לקנות מתקן אלומיניום מכורסם כהגנה (שהאמת גם אותו ניתן לפרק, אלא אם מוצאים פתרון עצמאית של נעילה), או לפרק אותו כל פעם…לא הכי נוח אבל זה מה יש….אני מוריד אותו כל פעם שאני מחנה את האופנוע. אחד מחברי הפרדס הגדיל לעשות, וכרסם עצמאית זוג ברגים עם ראש מקורי, כך שיקשה על חמדנים לפרק את המתקן.

להלן כמה קישורים מומלצים, אך ניתן לבצע חיפושים נוספים.
גרסת האופניים מיוצרת ע"י חברת TOPEAK(לדגם קוראים PANORAMA)

גרסת האופנועים משווקת ע"י חברת TRAILTECH

יש גרסה אל חוטית – אך היא אינה מומלצת עקב ההשראה החשמלית והפרעות ממערכת החשמל של האופנוע (כויילים, מגנטו ודיבוריות…).

אני רוכב על XR650SM ובגלל שהספידומטר/המשקולת המקורי מזייף (לסופרמוטו ג´אנטים של 17", ובמקור הג´אנט הקידמי 21"), החלטתי ללכת על משהו הרבה יותר קל ואלגנטי.
אני רכשתי את גרסת האופניים (חוסך קצת), והוא יושב וקורא מצויין! תוך 7 ימים הגיע עם שליח הביתה… ( ארגנתי הגבהה קטנה לחיישן, וקצת שייפתי את המגנט).
זה האתר (לפני שנה 39$ + 16$ משלוח ע"י שליח).

פעם מישהו אמר לי שיש יבואן בארץ (אני חושב שמצמן אופניים בת"א – אבל זה היה אחריי שהזמנתי כבר… אז נותר לכם רק לקוות ולבצע חיפוש ברשת…).

הערה חשובה: ללא ספק התצוגה בספידומטר הזה פחות נוחה מצג אנלוגי גדול ומואר, אבל למי שנגנב/התקלקל הספידומטר, או שרוצה משהו קצת שונה ומקורי, זה אחלה פתרון, במחיר הגיוני.

המגזין
עוד באתר

דילוג לתוכן